Թուրքիան Ավստրիայից հետ է կանչել իր դեսպանին
Թուրքիայի արտգործնախարարության պաշտոնական կայքում հրապարակած գրավոր հայտարարությամբ Անկարան դատապարտել է Հայոց ցեղասպանության մասին Ավստրիայի խորհրդարանի ընդունած հռչակագրիրը:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն Ավստրիայի խորհրդարանին քննադատել է պատմական իրադարձություններին իբրև թե խտրական վերաբերմունք ցուցաբերելու և դրանք միակողմանիորեն մեկնաբանելու մեջ:
«Ակնհայտ է, որ Ավստրիայի խորհրդարանի այդ քայլը խորը բացասական հետքեր կթողնի Թուրքիա-Ավստրիա բարեկամության և փոխհարաբերությունների վրա: Այդ հարցում մեր ունցած տեսակետը ներկայացրել ենք Անկարայում Ավստրիայի դեսպանին, իսկ Վիեննայում Թուրքիայի դեսպան Հասան Գյողուշին խորհրդակցության նպատակով հետ կանչելու որոշում է կայացվել»,- ասված է Թուրքիայի արտգործնախարարության հայտարարության մեջ:
Նշենք, որ Ավստրիայի խորհրդարանն երեկվա լիագումար նիստի ընթացքում ճանաչել և դատապարտել է Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանությունը: Հայտարարության տեքստի ընդունումից հետո խորհրդարանը մեկ րոպե լռությամբ հարգել է ցեղասպանությանը զոհ գնացած մեկևկես միլիոն հայերի հիշատակը: