01 Ապրիլի, Երեքշաբթի, 2025
Ռուսաստանը կօգնի բարելավել Երեւանի եւ Անկարայի հարաբերությունները. Լավրով
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր մեծ հարցազրույց է տվել, որի շրջանակներում անդրադարձել է հայ-թուրքական հարաբերություններին: Լավրովն ասել է, որ Մոսկվան կնպաստի, որպեսզի Թուրքիայի և Հայաստանի միջև համագործակցության զարգացման փաստաթղթերն ուժի մեջ մտնեն, գրում է РИА Новости-ն:
«Մենք կողմնակից ենք հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման,որպեսզի ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծվի և այդպիսով՝ կարգավորվեն հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները: Դրա համար մենք  շատ բան ենք անում»,- ասել է Լավրովը:
Նախարարը ասել է նաեւ, որ Ռուսաստանը մի քանի տարի առաջ աջակցել է սահմանները բացելու, համագործակցության զարգացման մասին փաստաթղթերի մշակման վերաբերյալ Անկարայի և Երևանի նախաձեռնությամբ սկսված գործընթացին:
«Փաստաթղթերը ստորագրվեցին, բայց ցավոք ուժի մեջ չմտան, որովհետև Թուրքիայում չստացվեց այս փուլում վավերացնել դրանք: Բայց մենք ակտիվորեն կնպաստենք, որպեսզի դա կայանա»,- նշել է Լավրովը: