Ռուսաստանի արձագանքը Գյումրիի ողբերգությանը
Ռուսաստանի ԱԳ նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել Գյումրիում տեղի ունեցած ողբերգական դեպքի առնչությամբ:
Հայտարարությունում, որը տեղադրված է ՌԴ ԱԳՆ կայքում, ասվում է. “Հայ ժողովրդի հետ միասին ցնցված ենք ընդդեմ Գյումրու խաղաղ ընտանիքի կատարված սարսափելի հանցագործությամբ: Մեր անկեղծ ցավակցություններն ենք հայտնում զոհվածների հարազատներին ու մերձավորներին: Շուտափույթ առողջություն ենք ցանկանում ծանր վիրավոր երեխային: Ռուսաստանի Դաշնության պատկան մարմինները ՀՀ իշխանություններին անհրաժեշտ աջակցություն են ցուցաբերում, որպեսզի այս ողբերգության մեղավորները ենթարկվեն ամենախիստ պատասխանատվության”:
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունից էլ հատուկ հանձնաժողով է ուղարկվել Գյումրի՝ ռուս զինծառայողի կողմից իրականացված զանգվածային սպանությունը հետաքննելու համար, տեղեկացնում է Ria.ru-ն:
Ռուսաստանի ՊՆ նախարար Սերգեյ Շոյգուն իր ցավակցություններ է հայտնել սպանվածների բարեկամներին ու հարազատներին և խոստացել է իր հայ գործընկերոջը աջակցել հանցագործության հետաքննությանը: