Շատ կարևոր է նախագահ Պուտինի ելույթին ուշադիր ծանոթանալ. Կրեմլը արձագանքել է Թուրքիային
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի երեկվա ելույթը Ծիծեռնակաբերդում Թուրքիայի կողմից քննադատության է արժանացել: Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր. «Չնայած մեր բոլոր զգուշացումներին և կոչերին, Ռուսաստանի նախագահ Պուտինը 1915 թվականի իրադարձությունները որակեց որպես ցեղասպանություն: Մենք սա չենք ընդունում և դատապարտում ենք: Թուրքիայի համար նման քաղաքական հայտարարությունները իրավունքի ակնհայտ խախտում են և իրավական ուժ չունեն»:
Սակայն, ինչպես փոխանցում է ռուսական «РБК» հեռուստաընկերությունը, ՌԴ նախագահի մամլո քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ասել է. «ՌԴ նախագահի մասնակցությունը Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման արարողություններին չպետք է Անկարայի կողմից բացասաբար մեկնաբանվի:
«Բնականաբար, ոգեկոչման արարողությանը ՌԴ նախագահը Երևանում էր մյուս երկրների նախագահների հետ միասին: Շատ կարևոր է նախագահ Պուտինի ելույթին ուշադիր ծանոթանալ»,- հայտարարել է Պեսկովը և հավելել, որ Թուրքիան համարվում է Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերը: Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ ՀՀ-ը ՌԴ-ի դաշնակիցն է, ինչպես նաև ԵՏՄ անդամ պետություն: