02 Ապրիլի, Չորեքշաբթի, 2025
2016թ-ից մարդկանց կչիպավորեն․ ընդդիմացողներին՝ տուգանք եւ կալանք
«Երկու տարվա ընթացքում յուրաքանչյուրը մաշկի տակ միկրոչիպ կունենա»։ Ամիսներ առաջ նման հայտարարություն է արել իտալացի քաղաքական գործիչ Մատտեո Ռենցիին։
Հենց այդ ժամանակ հավանություն տրվեց ամերիկյան բազայի օրինագծին և բոլոր իտալացիների մաշկի տակ միկրոչիպերի տեղադրմանը, գրում է politus.ru-ն:
Սկզբում ԱՄՆ էր, հետո՝ Շվեդիան, Իտալիան երրորդ երկիրը կլինի, որ միանում է մաշկի տակ միկրոչիպերի տեղադրման ծրագրին: Ռենցին հայտարարել է, որ արդեն 2016թ-ին միկրոչիպերով «պատվաստված» կլինեն բոլոր նորածինները, պետական ծառայողները:
Այնուհետև՝ 2017թ-ի ընթացքում միկրոչիպերով կպատվաստվի արդեն երկրի ողջ բնակչությունը: Իսկ 2018թ-ից սկսած՝ ովքեր հրաժարվեն չիպի տեղադրումից, նրանց հանդեպ կկիրառվեն ծանր պատժամիջոցներ. սկսած 3000 եվրո չափով տուգանքից, մինչև 6 ամսվա բանտարկություն:
Միկրոչիպը հիմնված կլինի RFID-ի վրա՝ ռադիոհաճախականության նույնականացում: Յուրաքանչյուր մարդու մասին տեղեկությունները պահվելու են տվյալների պահեստում, որը կապված կլինի միկրոչիպի հետ, որն էլ իր հերթին ամեն օր հավաքելու է մարդու յուրաքանչյուր գործողության ու տեղափոխման մասին տեղեկություններ: