31 Մարտի, Երկուշաբթի, 2025
՛՛Թաղեմ գլուխդ՝ ասեց՛՛ /վիդեո/
Ալֆրեդ Ավագյանը Պարսկաստանից՝ Գերմանիա ՛՛փախավ՛՛ բանակում չծառայելու համար: Պատանին պարզապես չէր ուզում ժամանակ կորցնել, երազում էր հնարավորինս շուտ յուրացնել բժշկի մասնագիտության նրբությունները:
Առաջին անգամ Հայաստան՝ արդեն բժիշկ Ավագյանը եկավ Անկախությունից հետո: Այդ ժամանակից սկսած նա պարբերաբար Հայաստան է գալիս առաքելությամբ.՛՛Ես պետք է անպայման, անվճար բժշկական օգնություն ցույց տամ՝ անապահով հայրենակիցներիս: Այս անգամ Հայաստանում եղա երեք օր ու երեք օրն էլ իմ սարքավորումով զննումներ անցկացրի՝ Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղերում՛՛,-մեզ հետ զրույցում պատմեց Ավագյանը:
Ալֆրեդ Ավագյանը ապրում, աշխատում է հիմնականում Պարսկաստանում և Ամերիկայում:
՛՛Սահմանին ապրում են հիանալի մարդիկ՝ նեղության մեջ: Գյուղի մարդիկ ու իրանց գյուղապետը մի միտք ունեն, որ իրար օգնեն, իրար հետևեն: Գյուղի մարդիկ առողջ էին՝ միայն արյան ճնշում ու մեկ էլ լեղապարկի քարեր ունեին՛՛,-պատմեց Ավագյանը և հիշեց մի դեպք.՛՛Երկու պառավ կին եկան, մեկը, որ իմացավ հարևանը առողջա սկսեց կռիվ անել՝ թաղեմ գլուխդ, ասեց, որ առողջ էիր իմ ցորենը ինչի չմաքրեցիր՛՛:
Մանրամասները՝  Henaran.am-ի տեսանյութում: