03 Ապրիլի, Հինգշաբթի, 2025
Մամեդյարովը խախտեց համաձայնությունը
Չնայած այն փաստին, որ Բաքվում Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովին մասնակցող հայկական եւ ադրբեջանական պատվիրակությունները համաձայնության էին եկել, որ 2 կողմերից էլ չեն հնչի այնպիսի հայտարարություններ, որոնք կխոչընդոտեն նիստի աշխատանքները, Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը “չհամբերեց” եւ խախտեց համաձայնությունը, տեղեկացնում է “Вестник Кавказа”-ն:
Եվրանեսթի ԽՎ-ի մարդու իրավունքների, քաղաքական եւ ժողովրդավարական հարցերով հանձնաժողովի նիստին Մամեդյարովն անդրադարձել է ղարաբաղյան հակամարտությանը: Նրա խոսքով` ղարաբաղյան հարցի լուծման ձգձգումը վնաս է 2 կողմերին էլ:
“Մենք ձգտում ենք նրան, որ հակամարտության կարգավորման եզրագծերն արդեն քիչ թե շատ երեւան: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի  համանախագահները եկել են այն եզրակացության, որ ստատուս-քվոն անընդունելի է,”-նշել է Մամեդյարովը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի  վերջին Ադրբեջանի արտգործնախարարը Լոնդոնում կհանդիպի Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադտկեի, Ժակ Ֆորի եւ Իգոր Պոպովի հետ: