Թեժ վիճաբանություն 2 նախագահների միջև /Տեսանյութ/
Սպիտակ տանը թեժ բանավեճ է տեղի ունեցել Զելենսկու և Թրամփի միջև։
«Հրադադարը չի աշխատի, Պուտինի զինվորները վախենում են մեր զինվորներից, երբ մենք բավականաչափ ուժեղ ենք» ,- ասել է Զելենսկին։
«Պետք է երախտապարտ լինեք, ձեր ձեռքին խաղաքարտեր չկան, զինվորականներն սպառվում են։ Դուք չեք հարգում ԱՄՆ-ին։ Դուք չեք կարող մեզ ասել՝ ուզում եմ սա, ուզում եմ այն»,- պատասխանել է Թրամփը։
«Մենք այստեղ չենք եկել ձեզ հետ թղթախաղ խաղալու համար»,- պատասխանել է Զելենսկին։
«Կամ մենք ստորագրում ենք պայմանագիրը, կամ դուք դուրս եք գալիս դրանից։ Դուք ուժեղ դիրք չունեք։ Դուք պետք է ձեր երախտագիտությունը հայտնեք մեզ: Բայց չեք անում։ Դա վատ է:
Ձեր ձեռքում ոչ մի ուժեղ խաղաքարտ չկա: Մենք ցանկանում ենք փրկել ձեր երկիրը և դադարեցնել պատերազմը։ Եթե դուք չունենայիք մեր զենքերը, հակամարտությունը կավարտվեր երկու շաբաթում»,- պատասխանել է Թրամփը։
Երկրի ազդեցիկ դեմքերը մեկնաբանել են տեղի ունեցածը:
Միլիարդատեր Իլոն Մասկը, որը գլխավորում է ԱՄՆ Կառավարության արդյունավետության բարձրացման վարչությունը (DOGE), Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին մեղադրել է «դաժանության և անմարդկայնության մեջ»։
Այսպես է միլիարդատերը մեկնաբանել երկու տարի առաջ արած իր գրառման վերահրապարակումը, որտեղ նա առաջարկում էր ընտրություններ անցկացնել Ուկրաինային կցված շրջաններում, պաշտոնապես ճանաչել Ղրիմը որպես Ռուսաստանի մաս,
Ղրիմն ապահովել ջրով և հասնել Ուկրաինայի չեզոք դիրքին։
«Ավելի քան 2 տարի առաջ ես ասում էի, որ Ուկրաինան պետք է ձգտի խաղաղության կամ ծանր կորուստներ կրի և ոչնչի չհասնի։ Վերջինը Զելենսկիի ընտրությունն էր։ Հիմա նա ուզում է դա նորից անել։ Սա դաժան և անմարդկային է»,-
գրել է Մասկը X սոցիալական ցանցում։
Իր հերթին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Մայք Ջոնսոնը NBC News-ին ասել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին «պետք է հավաքի իրեն և երախտագիտությամբ վերադառնա բանակցությունների սեղանի շուրջ,
կամ մեկ ուրիշը պետք է ղեկավարի երկիրը», որպեսզի Ուկրաինան շարունակի իրականացնել Միացյալ Նահանգների հետ բանակցությունների ընթացքում ձեռքբերված խաղաղության համաձայնագիրը։
«Նախագահ Թրամփը փորձում է խաղաղության բերել այս երկու կողմերին,- ասել է Ջոնսոնը։- Այն, ինչ նախագահ Զելենսկին արեց Սպիտակ տանը, փաստորեն մեզ համար ազդանշան էր, որ նա դեռ պատրաստ չէ դրան,
և ես կարծում եմ, որ դա մեծ հիասթափություն է»:
Իսկ Սպիտակ տան ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցը պատմել է այն պահի մասին, երբ նա ասել է «դեռևս վիճող» Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին, որ ժամանակն է,
որ նա լքի Սպիտակ տունը՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ պատմականորեն վիճելի Օվալաձև գրասենյակի հանդիպումից հետո, հայտնում է CNN-ը։
Մամուլի հեռանալուց հետո երկու կողմերը հեռացան առանձին սենյակներ, և Fox News շաբաթին տված հարցազրույցում Վալցն ասաց, որ ինքը, պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ «խորհուրդ են տվել նախագահին,
գրեթե միաձայն խորհուրդ են տվել նրան, որ Օվալաձև աշխատասենյակում այս վիրավորանքից հետո մենք պարզապես չենք տեսնում, թե ինչպես կարող ենք առաջ շարժվել, որ այս պահից սկսած ցանկացած հետագա փոխգործակցություն միայն
հակառակ ուղղությամբ կգնա»:
Ուոլցին ուղարկել են հաղորդագրություն փոխանցելու, որ Զելենսկին այլևս ընդունելի չէ։
Ըստ Waltz-ի՝ նա Զելենսկիին ասել է. «Այստեղ ժամանակը ձեր կողքին չէ։ Ռազմի դաշտում ժամանակը ձեր կողքին չէ: Համաշխարհային իրավիճակի առումով ժամանակը ձեր կողքին չէ, և, որ ամենակարևորն է, ԱՄՆ օգնությունն ու հարկատուների
համբերությունն անսահմանափակ չեն»:
Նա հավելել է, որ Զելենսկին «չհասկացավ, որ քաղաքում նոր շերիֆ կա։ Սա նոր նախագահ է, և մենք մտադիր ենք նոր մոտեցում ցուցաբերել աշխարհին»:
Մանրամասները՝ կից տեսանյութում: