02 Ապրիլի, Չորեքշաբթի, 2025
Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցու բոլոր 5 տաղավար տոներին հաջորդող օրը Մեռելոց է:
Այսօր` հունվարի 7-ին նույնպես  Մեռելոց է: Մարդիկ գերեզմաններ են գնում` աղոթելու իրենց ննջեցյալ հարազատների հոգիների փրկության համար:  Ըստ հոգեւորականների,  նախքան ննջեցյլաներին այցի գնալը` ցանակալի է ամսնակցել եկեղեցիներում մատուցվող պատարագին:
Պատարագի ժամանակ,  քահանան աղոթում է բոլոր ննջեցյալների հոգիների համար, իսկ մարդիկ տալիս են իրենց մահացած հարազատների անունները, որպեսզի քահանան օրհնի նրանց հոգիները:
Եկեղեցու տաղավար տոներից միայն Սուրբ Ծնունդն ու ապրիլի 7-ին տոնվող Աստվածհայտնության տոնն են նշվում հստակ  օրերի: Մնացած դեպքերում  տաղավար տոնը միշտ կիրակի օրերին եւ բնականաբար, դրան հաջորդող երկուշաբթին Մեռելոց է: 2008թ-ից սկսած կառավարության որոշմամբ Մեռելոցի օերերը  պաշտոնապես ոչ աշխատանքային օրերն են համարվում: Սակայն դրանք փոխարինվում են, եւ արդեն կառավարությունը հաստատել է 2012թ-ի  Մեռելոցի ոչ աշխատանքային օրերը: