01 Ապրիլի, Երեքշաբթի, 2025
Շիլա է առաջանալու բլոգոսֆերայում /վիդեո/
Ժուռնալիստների ”Ասպարեզ” ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը դեմ է ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին ՀՀ օրենքի նախագիծը, որը ստացել է ”Ֆեյքերի մասին օրենք” անվանումը: ”Երևի ինչ-ոև մարդիկ շատ են նեղացել ֆեյքերից, երևի նախաձեռնողների մեջ կլինեն կամ նրանց հրահրողների”,-Henaran.am-ի հետ զրույցում ասաց Բարսեղյանը:
Ըստ նրա` եթե այս օրենքն ընդունվի, ապա այն մարդկանց, ում ուզում են զրպարտել ֆեյքերը, նրանց նկարներով ու անուն-ազգանուններով էջեր են բացելու: ”Այնպիսի մի շիլա են ստեղծելու բլոգոսֆերայում, լրատվության համակարգում, որ տակից հեշտ դուրս չեն գալու”,-նշեց նա:
Հիշեցնենք, որ օրենքը նախատեսում է, որ լրատվության միջոցը պատասխանատվություն է կրում սոցցանցերի անանուն օգտատերերի գրառումները հրապարակելու համար, եթե դրանք վիրավորանք կամ զրպարտություն պարունակող մեկնաբանություններ են, եթե դրանք հեռացնելու վերաբերյալ պահանջ ներկայացնելուց հետո անհապաղ, սակայն ոչ ուշ, քան 12 ժամվա ընթացքում, չի հեռացնում մեկնաբանությունը կամ հրաժարվում է հեռացնել այն:
Ամբողջական զրույցը` տեսանյութում: