31 Մարտի, Երկուշաբթի, 2025
Որ թողենք, իշխող կուսակցությունը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը. Հալաչօղլու
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեթ Դավութօղլուի՝ Երեւան կատարած այցն ու հայտարարությունները քննադատության է արժանացել տխրահռչակ թուրք պատմաբան, իսկ ներկայում երկրի խորհրդարանի պատգամավոր Յուսուֆ Հալաչօղլուի կողմից, գրում է “Թուրքագիտական պորտալը”։
“Ազգայնական շարժում” կուսակցությունից Թուրքիայի ազգային մեծ ժողովի պատգամավոր Հալաչօղլուն հայտարարել է, թե ներկայիս իշխանությունները ծրագրում են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։
“Եթե թողենք “Արդարություն և զարգացում” կուսակցությանը /Թուրքիայի իշխող քաղաքական ուժը-խմբ./, ապա նրանք կճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը”,- հայտարարել է նախկինում Թուրքիայի պատմագիտական ընկերության ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Հալաչօղլուն։
“Թուրքիայի ներկայիս կառավարության հայերի նկատմամբ քաղաքականությունը, սահմանը բացելու թեման տեսնելով՝ կարող ենք հասկանալ, որ Դավութօղլուն կամ կառավարությունը մտադիր են ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը”,-հավելել է թուրք պատգամավորը։