01 Ապրիլի, Երեքշաբթի, 2025
Դրամի բարձր փոխարժեքը շարունակում է կործանել . Հայկական Ժամանակ
«Հայկական դրամի փոխարժեքի կայունությունը տարիներ շարունակ արհեստականորեն է պահպանվում: Ժամանակին դրա պատճառով կործանվեց ադամանդագործության ոլորտը եւ աստիճանաբար շարունակվում է կործանվել ամեն ինչ` կապված արտահանման հետ»,-ասել է տնտեսական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Ռուսաստանի վաստակավոր տնտեսագետ Սերգեյ Կալենջյանը:
«Արտահանմանը միտված երկիր դառնալու փոխարեն Հայաստանը ամեն ինչ արեց, որ ոչնչացնի արդյունաբերության մնացորդները: Դրամի բարձր փոխարժեքի պատճառով այսօր Հայաստանից հնարավոր չէ արտահանել ոչինչ: Դրամի բարձր փոխարժեքը ձեռնտու է այն ընկերություններին, որոնք զբաղվում են ներկրումներով: Վերջիններս փող են աշխատում նրանով, որ Հայաստանի բնակչությունը գումարներ է ստանում սփյուռքից եւ ծախսում է այդ գումարները ներկրված ապրանքներ գնելու վրա,-ասել է Կալենջյանը,- դրամի ներկայիս փոխարժեքը պահպանելու դեպքում, ներկա տնտեսական իրավիճակում Հայաստանը կկորցնի նաեւ ռուսական շուկան»,-համոզված է տնտեսագետը: