Ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու հարցում Ադրբեջանը ոչինչ չի իրականացրել
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն էին արել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի առաջիկա հանդիպման  վերաբերյալ՝ ողջունելով հանդիպելու պատրաստակամությունը և ընդգծելով, որ հակամարտության ազատ և տևական կարգավորումը պետք է հիմնված լինի Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի սկզբունքների վրա, ինչը ներառում է ուժի չկիրառում կամ դրա հետ կապված սպառնալիք, տարածքային ամբողջականություն, ժողովուրդների համար հավասար իրավունքներ և ինքնորոշում:
Henaran.am-ի հետ զրույցում Ադրբեջանի հարցերով փորձագետ Տարոն Հովհաննիսյանը խոսելով կողմերի միջեւ վերջին հայտնի հանդիպումների՝ ներկայումս արտահայտվող հնարավոր արդյունքներից ասաց, որ  սահմանին լարվածության նվազում կա, բայց ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու հարցում Ադրբեջանը ոչինչ չի իրականացրել. «Ալիեւը վերջին շրջանում ուժի գործոնը շեշտող երեք հայտարարություն է արել: Սա չի օժանդակում խաղաղության նախապատրաստմանը, այն նպաստում է թշնամության խորացմանը: Ադրբեջանը չի կատարում այդ պայմանավորվածությունը՝ ի տարբերություն ՀՀ-ի, որի վարչապետի եւ ԱԳ նախարարի խոսքում ատելության քարոզ չկա: Նույնը չես ասի Ալիեւի եւ Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակի մասին»: