03 Ապրիլի, Հինգշաբթի, 2025
Էրդողանի դեմ դատական հայց է ներկայացվել
Քրդական “Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն” կուսակցության անդամ Հասիփ Քափլանը դատական հայց է ներկայացրել երկրի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի, մի քանի նախարարների, զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի, Ազգային հետախուզության մի քանի աշխատակիցների դեմ` 2011-ի դեկտեմբերի 28-ին Իրաքի հետ սահմանի վրա կոտորված 34 քրդերի համար, հաղորդում են թուրքական լրատվամիջոցները:
Քափլանն իր հայցում նշել է, որ կոտորված քուրդ գյուղացիների մոտ զենք չի եղել, նրանք չեն դիմադրել անվտանգության ուժերին, բացի այդ` նրանց ոչ ոք չի արգելել անցնել այդ տարածքով: Նա պահանջել է հիշյալ անձանց պատժել Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի 76 եւ 77 հոդվածներով, որոնք պատիժ են նախատեսում “ցեղասպանության եւ  մարդկության դեմ գործած հանցանքների” համար:
Անկարան հայտարարել էր, թե քաղաքացիական անձանց շփոթել են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության զինյալների հետ եւ կրակ են բացել նրանց վրա: