01 Ապրիլի, Երեքշաբթի, 2025
Հասարակությունը պետք է պատրաստ լինի պատերազմի
ՀՀՇ կուսակցության նախագահ Արարատ Զուրաբյանը գտնում է, որ հասարակության ուշադրությունը պատերազմական հարցերով շեղելու համար իշխանությունը իր պատճառներն ունի: Այս մասին իր դիտարկումները Զուրաբյանը ներկայացրեց սեպտեմբերի 28-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Կան լուրջ խնդիրներ ու հարկավոր է հասարակության ուշադրությունը շեղել ինչ որ մի երևույթի վրա: Սակայն մի բան ակնհայտ է, որ աննախադեպ է այսօրվա լարումը: Ես կասեի, որ սա չհայտարարված պատերազմ է, քանի որ եթե խոշոր տրամաչափի զենք են օգտագործում դա արդեն աննախադեպ է ու նշանակում է պատերազմ: Զարմանալի է, որ ՀԱՊԿ-ը գնահատական չի տալիս այս ամենին, քանի որ անդամ պետության է հարցը վերանաբերվում»:
Քաղաքական գործիչը նշում է, որ նման իրավիճակները հղի են հանկարծակի պատերազմի վերսկսման վտանգով:
«Ես կարծում եմ , որ հասարակությունը պետք է իմանա ու պատրաստ լինի հնարավոր պատերազմին»,-ընդգծեց Զուրաբյանը:
Անդրադառնալով Ռուսաստանի շահագրգռվածությանը հնարավոր պատերազմին՝ հարցին Զուրաբյանը պատկերավոր պատասխան տվեց. «Ռուսաստանը մեծացել է, բայց չի կարողանում բաժանվել այն խաղալիքներից, որոնցով խաղացել է մանկության տարիներին»:
ՀՀՇ առաջնորդի դիտարկմամբ Ռուսաստանը կուզեր, որ երկու կողմերն էլ դիմեին իրեն խաղաղապահներ տրամադրելու համար, սակայն հնարավոր պատերազմի ժամանակ Ռուսաստանը նաև շահույթ ունի, քանի որ զենք է վաճառելու երկու կողմին էլ: